Rusia kryen një sulm të fundit ndaj Odessës të dielën dhe vrau dy persona, duke dëmtuar rëndë një katedrale historike ortodokse, duke nxjerrë një premtim për hakmarrje nga udhëheqësi i Ukrainës.
6 mins read

Rusia kryen një sulm të fundit ndaj Odessës të dielën dhe vrau dy persona, duke dëmtuar rëndë një katedrale historike ortodokse, duke nxjerrë një premtim për hakmarrje nga udhëheqësi i Ukrainës.

 

 

Në rusisht, presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se kundërataku i Kyivit kishte “dështuar” ndërsa takoi aleatin më të ngushtë të tij, udhëheqësin e Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, në Sankt Petersburg.

Katedralja e Shekullit të 18, Katedralja e Shndërrimit, kisha ortodokse më e madhe në Odessë, gjendet brenda qendrës së qytetit të mbrojtur nga UNESCO.

UNESCO e dënon sulmin “të pashembullt” në Odessë, i cili goditi disa vende në qendrën e trashëgimisë botërore të qytetit portual. Sulmi shënon “një eskalim të dhunës kundër trashëgimisë kulturore të Ukrainës”, tha kreu i UNESCO-s, Audrey Azoulay.

Sulmi në Odessë, i cili ka goditur Rusia që prej ndërprerjes së marrëveshjes për grurë detare në një javë më parë, erdhi pak orë para se presidenti rus Vladimir Putin të takonte homologun e tij të Bjellorusisë për bisedime.

Në brigjet e Detit të Zi në Odessë, banorët shihnin me neveri si Katedralja e Shndërrimit – e ndërtuar origjinalisht në vitin 1794 nën sundimin imperial rus – u godit.

Klerikët shpëtuan ikonat nga rrënojat brenda ndërtesës të rënduar keq, e cila u shkatërrua nën Stalin në vitin 1936 dhe u rindërtua në vitet 1990 pas shembjes së Bashkimit Sovjetik.

Ukraina tha se kishte “shkatërruar dy herë: nga Stalin dhe Putin”, duke e dënua sulmin ndaj katedrales si një “krim lufte”.

Presidenti Volodymyr Zelensky premtonte hakmarrje: “Ata do ta ndiejnë këtë pa dyshim,” tha ai.

  • Ikonat të nxjerra nga rrënojat –

Imazhet tregojnë mozaikë të thyer në dyshemenë e katedrales ndërsa punëtorët pastronin rrënojat. Jashtë ndërtesës duket e pandëmtuar.

“Kishte një goditje të drejtpërdrejtë në katedrale,” tha Ati Myroslav, zëvendës rektori i katedrales. “Goditi plotësisht tre altare.

Ikonat u nxorrën nga nën rrënojat dhe ndërtesa ishte “shumë e dëmtuar keq në brendësi”, me “vetëm kullën e kishës të pandëmtuar”, shtoi ai.

Klerikët thanë se një roje sigurie dhe një prift që po përgatitej për një liturgji mëngjesi ishin brenda gjatë sulmit, por të dy u mbijetuan.

Rusia fajësoi mbetjen e katedrales në mbrojtjen ajrore ukrainase. Ajo tha se kishte goditur të gjitha objektivat e synuara në sulmin ndaj Odessës, duke pretenduar se vendet po përdoren për të përgatitur “akte terroriste” kundër Rusisë.

Por njerëzit lokalë thanë se Rusia kishte goditur zona të zakonshme rezidenciale.

“Kemi këtu banesa rezidenciale të zakonshme, ku jetojnë njerëz”, tha një grua që është pronare e një salon bukurie pranë, Tetiana, për AFP-në.

“Këtu nuk ka objekte ushtarake. Vetëm salone bukurie të thjeshta, një agjenci detare, një shpëlarje kuçe. Absolutisht asgjë ushtarake këtu.”

Anzhelika Domanska tha se vrapoi me fqinjët kur e pa katedralen në flakë.

Sulmi erdhi një vit pasi një raketë kishte goditur shtëpinë e saj në Mykolaiv të afërt.

“Ky nuk është një ditëlindje e këndshme”, tha ajo.

Rusia zhvilloi një valë sulmesh në portin e Detit të Zi këtë javë, pasi doli nga një marrëveshje që lejonte kalojen e sigurt të anijeve tregtare mes Moskës, Kyivit, Stambollit dhe OKB-së.

Ukraina premtonte të gjejë një mënyrë për të vazhduar eksportet nga portet dhe tha se sulmet ruse të përsëritura në Odessë këtë javë ishin një përpjekje për të “parandaluar dhe neutralizuar përpjekjet ndërkombëtare për të rikthyer funksionimin e “korridorit të grurit”.

  • Putin takon Lukashenko –

Ndërsa Odessa pastronte rrënojat nga sulmet ruse, Putin priti aleatin e tij Lukashenko në qytetin e tij të lindjes, Sankt Petersburg – takimi i tyre i parë që nga Minsk ndihmoi të përfundojë një rebelim nga forca ruse të Wagner.

Të dy udhëheqësit ishin shpërfillës ndaj kundërataku të Ukrainës për të rivendosur tokën e kapur nga Rusia.

“Ka pa kundëratake,” tha Lukashenko në takim, para se të prektej nga Putin: “Ka një, por ka dështuar.”

Forcat e Wagner tani ndodhen në Bjellorusi, pas një marrëveshjeje që e bindi udhëheqësin e tyre Yevgeny Prigozhin të mbaronte një marsh drejt Moskës dhe të shpërngulej në Bjellorusi.

“Ne kontrollojmë atë që po ndodh (me Wagner)”, tha ai, duke falënderuar Putinin për premtimin e tij për të mbrojtur Bjellorusinë nëse do të sulmohet.

Prania e Wagner në Bjellorus ka trembur anëtarin e BE dhe NATO, Poloninë, e cila ka forcuar kufirin e saj.

Dje, ministri i Mbrojtjes polak, Mariusz Blaszczak, tha se do të formohej një batalion i ri i inxhinierëve në veri të vendit.

“Ushtria polake, e bashkuar me ushtritë amerikane, britanike, rumune dhe kroate, po stërvitet krah për krah,” tha ai, gjatë një vizite në qytetin e veriut, Augustow.

Këto komente erdhën dy ditë pasi Putin tha se Polonia perëndimore ishte një “dhuratë” nga Stalini në fund të Luftës së Dytë Botërore, kur aleatët fitimtarë vendosën për kufijtë e Evropës pasluftare. Varsova kishte thirrur ambasadorin rus për shprehjet.

Edhe Putin dhe Lukashenko akuzuan Varsovën për ambicie territoriale në Ukrainë dhe Bjellorusi.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, reagoi shpejt në Twitter.

“Tentimet e Putin për të ndarë Kyivin dhe Varsovën janë të kotë ashtu si invazioni i tij i dështuar në Ukrainë”, shkroi ai.

“Në kundërshtim me Rusinë, Polonia dhe Ukraina kanë mësuar nga historia dhe gjithmonë do të qëndrojnë të bashkuara kundër imperializmit rus dhe mospërfilljes së ligjit ndërkombëtar.”

Lufta në Ukrainë vazhdoi të dielën, me Rusinë që hodhi 17 raketa kryesorë dhe dy raketa balistike, sipas ushtrisë së Ukrainës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *