Portugalia lufton me zjarret në mes të valës së tretë të të nxehtit të vitit
1 min read

Portugalia lufton me zjarret në mes të valës së tretë të të nxehtit të vitit

Zjarrfikësit në Portugal po luftojnë për të kontrolluar zjarret që po mbulojnë mijëra hektarë tokë nën temperatura të larta.

Rreth 800 persona kanë marrë pjesë në një zjarr pranë qytetit jugor Odemira natën e hënë, me mbi 1,400 persona që kanë qenë të detyruar të evakuohen. Të paktën nëntë zjarrfikës janë plagosur gjatë luftimit të zjarreve.

Pritet që temperatura mbi 40°C (104°F) të godasin shumicën e Gadishullit Iberik gjatë kësaj jave.

Tre zjarre të mëdha që kanë djegur qindra hektarë tokë në Spanjë gjatë fundjavës janë kontrolluar, por paralajmërime për mot mbeten në fuqi në gjithë vendin.

Në Portugal, të hënën u regjistrua një temperaturë prej 46.4°C (116°F), më e nxehtë për këtë vit deri më tani, në Santarém. Zjarri pranë Odemira nisi të shtunën dhe u shtyu jug në zonën kodrinore të Algarve, rajonin kryesor turistik të Portugalisë, nga era e fortë. Deri më tani ka djegur rreth 6,700 hektarë (16,600 akre) tokë, ndërsa një total prej 19 fshatrash, katër akomodimeve turistike dhe një kamping janë evakuuar. Kryebashkiaku i qytetit, Helder Guerreiro, ka thënë se situata është “kritike, e vështirë dhe komplekse”

BBC

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *