Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave.
1 min read

Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave.

Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave.
Kjo vendim ka pasur një ndikim negativ në tregun e aksioneve dhe ka shkaktuar reagime të ndjeshme.
Bankat italiane kanë pasur fitime rekord si rezultat i rritjes së normës së interesit, por qeveria flet për raporte që tregojnë se kjo lëvizje synon të ulë nivelet e inflacionit dhe të ndihmojë mbajtësit e hipotekave ndërsa ulet taksimi. Bankat janë kundër këtij vendimi dhe shprehin shqetësime për pasoja negative në sektorin e tyre.
Vendimi u mor në një takim të zhvilluar nga ministrat e Qeverisë Meloni në orët e vona të së hënës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *