Spaghettieis është një ëmbëlsirë nga Gjermania që përbëhet nga akullo vaniljeje, kremë e pjekur dhe sos i freskët të luleshtrydhes.
1 min read

Spaghettieis është një ëmbëlsirë nga Gjermania që përbëhet nga akullo vaniljeje, kremë e pjekur dhe sos i freskët të luleshtrydhes.

Spaghettieis është një ëmbëlsirë nga Gjermania që përbëhet nga akullo vaniljeje, kremë e pjekur dhe sos i freskët të luleshtrydhes.

Akulli përfaqëson spagheta, i cili krijohet duke e shtypur akullin nëpërmjet një presi të veçantë, ndërsa mbi të vendoset sos i luleshtrydhes dhe sheqer i bardhë i grirë.

Kjo ëmbëlsirë u krijua nga Dario Fontanella në vitin 1969 dhe tani është një nga dessertet më të njohura në Gjermani, ku shitet në miliona pjata çdo vit.

Edhe pse nuk është shumë i njohur jashtë Gjermanisë dhe Italisë, ajo po fiton popullaritet dhe tashmë mund të gjendet në disa gelateri dhe dyqane ushqimore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *