Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar për paralajmërimin e mundshëm të masave kundër Kosovës dhe Serbisë nëse këto vende nuk zbatojnë veprime me përgjegjësi
2 mins read

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar për paralajmërimin e mundshëm të masave kundër Kosovës dhe Serbisë nëse këto vende nuk zbatojnë veprime me përgjegjësi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar për paralajmërimin e mundshëm të masave kundër Kosovës dhe Serbisë nëse këto vende nuk zbatojnë veprime me përgjegjësi. Kjo deklaratë e tij është bërë gjatë fjalimit para ambasadorëve francezë, ku ai shprehu bindjen se marrëveshja e Brukselit, e njohur ndryshe si propozimi “franko-gjerman”, është rruga e duhur për zgjidhjen e tensioneve ndërmjet dy vendeve ballkanike. Në këtë kontekst, Macron theksoi rëndësinë e angazhimit të dy palëve në zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

banner

Një pjesë tjetër e fjalimit të Macronit është përqendruar te hapat konkretë që duhet të ndërmarrin Kosova dhe Serbia për të përmbushur detyrimet e tyre. Presidenti francez bëri thirrje për riangazhimin e tyre në organizimin e zgjedhjeve të reja në katër komunat e veriut të Kosovës. Në të njëjtën kohë, ai shprehu dëshirën që komuniteti serb të angazhohet në institucionet e Kosovës dhe përmendi formimin e Asociacionit, një strukturë që ka qëllim të përfaqësojë interesat e komunitetit serb në Kosovë.

Një nga pikat kryesore të fjalës së Macronit ishte nevoja për ta rikthyer paqen në këtë rajon të tensionuar. Presidenti theksoi se Francë dhe Gjermani kanë ofruar perspektivën e politikave të vizave dhe të çështjeve ekonomike për rajonin, por kjo do të varet nga sjellja e përgjegjshme e dy vendeve. Macron shprehu kujdesin për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe theksoi se është i domosdoshëm që të jemi vigjilentë në këtë drejtim.

Në këtë kohë të tensionuar për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, paralajmërimi i Presidentit Macron për masat e mundshme thekson rëndësinë e bashkëpunimit dhe përgjegjësisë në zgjidhjen e sfidave të përbashkëta rajonale. Ky paralajmërim shpalos qartë qëndrimin e Francës dhe rolin e saj si një ndërmjetës i rëndësishëm në përforcimin e stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *