Armand Duka: S’pres reagim negativ nga Qeveria e Kosovës
2 mins read

Armand Duka: S’pres reagim negativ nga Qeveria e Kosovës

Shqipëria dhe Serbia kanë ofruar kandidaturën për të organizuar së bashku Kampionatin Evropian të grupmoshave deri në 21vjeç në vitin 2027.

banner

Kjo kandidaturë shkaktoi reagime të mëdha gjithandej, duke u kundërshtuar ashpër nga figura brenda Shqipërisë dhe nga Kosova.

Shqipëria dhe Serbia nuk kaluan mirë në një ndeshje futbolli 10 vjet më parë, pasi një dron fluturoi mbi stadium.

Përplasjet mes lojtarëve që më pas sollën tifozët serbë në fushë detyruan lojën të ndërpritet. Rezultati u vendos vetëm nëntë muaj më vonë nga një gjykatë në Zvicër.

“Në realitet është një projekt 100 për qind futbolli”, tha presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, në një intervistë të fundit për Associated Press.

“Ky është në fakt një mesazh shumë i mirë politik që ne mund ta përcjellim. Historia mes Serbisë dhe Shqipërisë është e njohur”.

Tifo-grupi “Tifozët Kuq e Zi” tha se Shqipëria ka mjaft fqinjë, kështu që “pse kalojmë Kosovën për t’i dhënë ndihmë Serbisë?”.

“Ne patëm disa reagime negative nga fansat, kryesisht, dhe disa grupe interesi, por jo nga qeveria shqiptare”, tha Duka për AP.

Edhe Shqipëria ka më shumë ndikim në UEFA. Duka u zgjodh në komitetin ekzekutiv të UEFA-s në vitin 2019 dhe së fundmi u promovua në postin e nënpresidentit.

Kapiteni i Shqipërisë në vitin 2016, Lorik Cana – i cili mbrojti flamurin nga lojtarët e Serbisë – nuk është një adhurues i këtij plani.

“Nuk është hapi i duhur për mua”, tha Cana, i cili ka lindur në Kosovë.

“Pa kapërcyer disa procese të normalizimit të marrëdhënieve, do të ishte e vështirë të kishim mbajtje të përbashkët të ngjarjeve, pavarësisht vullnetit të mirë nga federata”.

“Nuk pres ndonjë reagim negativ nga qeveria e Kosovës”, tha Duka.

“Plaga është ende pak e freskët, ka vetëm 25 vjet. Pra e kuptoj një reagim të caktuar”.

“Por ne duhet të shkojmë përtej kësaj, të shohim përpara dhe të kemi një të ardhme më të mirë”, përfundoi Duka.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *