01 Dhj, 2023
2 mins read

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar për paralajmërimin e mundshëm të masave kundër Kosovës dhe Serbisë nëse këto vende nuk zbatojnë veprime me përgjegjësi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar për paralajmërimin e mundshëm të masave kundër Kosovës dhe Serbisë nëse këto vende nuk zbatojnë veprime me përgjegjësi. Kjo deklaratë e tij është bërë gjatë fjalimit para ambasadorëve francezë, ku ai shprehu bindjen se marrëveshja e Brukselit, e njohur ndryshe si propozimi “franko-gjerman”, është rruga e duhur për […]

1 min read

Në Vjenë protestohet në mbështetje të Kosovës

Kati Schneeberger, këshilltare e jashtme e Bashkimit Evropian, ka treguar se tëë dielën në Vjenë të Austrisë është protestuar në mbështetje të Kosovës. Kjo mbështetje për shkak të zhvillimeve tensionuese në Veriun e Kosovës. Kati Schneeberger, këshilltare e jashtme e Bashkimit Evropian, ka treguar se tëë dielën në Vjenë të Austrisë është protestuar në mbështetje […]

1 min read

Portugalia lufton me zjarret në mes të valës së tretë të të nxehtit të vitit

Zjarrfikësit në Portugal po luftojnë për të kontrolluar zjarret që po mbulojnë mijëra hektarë tokë nën temperatura të larta. Rreth 800 persona kanë marrë pjesë në një zjarr pranë qytetit jugor Odemira natën e hënë, me mbi 1,400 persona që kanë qenë të detyruar të evakuohen. Të paktën nëntë zjarrfikës janë plagosur gjatë luftimit të […]

1 min read

Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave.

Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave. Kjo vendim ka pasur një ndikim negativ në tregun e aksioneve dhe ka shkaktuar reagime të ndjeshme. Bankat italiane kanë pasur fitime rekord si rezultat i rritjes së normës së interesit, por qeveria flet […]

6 mins read

Rusia kryen një sulm të fundit ndaj Odessës të dielën dhe vrau dy persona, duke dëmtuar rëndë një katedrale historike ortodokse, duke nxjerrë një premtim për hakmarrje nga udhëheqësi i Ukrainës.

    Në rusisht, presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se kundërataku i Kyivit kishte “dështuar” ndërsa takoi aleatin më të ngushtë të tij, udhëheqësin e Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, në Sankt Petersburg. Katedralja e Shekullit të 18, Katedralja e Shndërrimit, kisha ortodokse më e madhe në Odessë, gjendet brenda qendrës së qytetit të mbrojtur nga UNESCO. […]