Latest News

4 mins read

VIDEO/FOTO -Jeta si në filma e të arrestuarve për fajde

  Policia e Kosovës ka kryer një operacion të madh kundër veprimtarive të fajdes në rajonin e Gjilanit, ku janë arrestuar dy persona të dyshuar, ndërsa një tjetër mbetet në kërkim. Operacioni është zhvilluar në disa lokacione dhe ka pasur si rezultat sekuestrimin e provave të shumta materiale. Sipas njoftimit për mediat, dy të arrestuarit […]
1 min read

Fisnik Vejsa, producent i njohur dhe drejtor i “Gurmania Production Sh.P.K”, ndërron jetë

  Sot ka ndërruar jetë Fisnik Vejsa, një prej figurave të njohura në industrinë e produksionit televiziv në Kosovë dhe drejtor i kompanisë “Gurmania Production Sh.P.K”. Lajmin e hidhur e ka bërë të ditur miku i tij, Luan Hasanaj, përmes një postimi në Facebook. Me shumë trishtim, Hasanaj ka shprehur ngushëllimet e tij për humbjen […]

Features and Events

1 min read

VIDEO-“Këtu po deshen shumë”, mërgimtaret tregojnë se çfarë kërkojnë nga djemtë në Kosovë, këto janë ‘kriteret’

Padyshim sezona e verës karakterizohet me ardhjen e mërgimtarëve. Gjëja më pozitive, sipas tyre, është njohja me kulturën dhe vendin ku prindërit e tyre janë rritur, duke u munduar t’i ndjekin ato. “Këtu po deshen shumë”, mërgimtaret tregojnë se çfarë kërkojnë nga djemtë në Kosovë, këto janë ‘kriteret’

1 min read

Në Vjenë protestohet në mbështetje të Kosovës

Kati Schneeberger, këshilltare e jashtme e Bashkimit Evropian, ka treguar se tëë dielën në Vjenë të Austrisë është protestuar në mbështetje të Kosovës. Kjo mbështetje për shkak të zhvillimeve tensionuese në Veriun e Kosovës. Kati Schneeberger, këshilltare e jashtme e Bashkimit Evropian, ka treguar se tëë dielën në Vjenë të Austrisë është protestuar në mbështetje […]

1 min read

Portugalia lufton me zjarret në mes të valës së tretë të të nxehtit të vitit

Zjarrfikësit në Portugal po luftojnë për të kontrolluar zjarret që po mbulojnë mijëra hektarë tokë nën temperatura të larta. Rreth 800 persona kanë marrë pjesë në një zjarr pranë qytetit jugor Odemira natën e hënë, me mbi 1,400 persona që kanë qenë të detyruar të evakuohen. Të paktën nëntë zjarrfikës janë plagosur gjatë luftimit të […]

1 min read

Armend Mehaj falënderon SHBA-në për partneritetin

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka dhënë dorëheqje si ministër i Mbrojtjes. Mandatin ai e ka pambyllur në Ambasadën Amerikane në Kosovë, ku është takuar me ambasadorin, Jeff Hovenier. “E vlerësova mundësinë që të falënderoj ish-Ministrin e Mbrojtjes, Mehajn, për shërbimin e tij, bashkëpunimin tonë të ngushtë dhe partneritetin gjatë mandatit të tij. Ia dëshiroj […]

1 min read

Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave.

Qeveria italiane ka miratuar një taksë prej 40% mbi fitimet e bankave në lidhje me normat më të larta të interesave. Kjo vendim ka pasur një ndikim negativ në tregun e aksioneve dhe ka shkaktuar reagime të ndjeshme. Bankat italiane kanë pasur fitime rekord si rezultat i rritjes së normës së interesit, por qeveria flet […]

1 min read

Një aksident trafiku ka ndodhur në Gjakovë të dielën rreth orës 18:00.

Pesë persona janë lënduar si pasojë e këtij aksidenti. Dy automjete janë të përfshira në aksident, dhe njëra prej tyre është djegur në tërësi. Policia është përgjigjur në vendngjarje, ndërsa zjarrfikësit kanë lokalizuar zjarrin në automjetin e djegur. Njësia Rajonale e Komunikacionit Rrugor po trajton këtë rast. Ky lajm është konfirmuar nga Sheremet Elezaj, zëdhënës […]

1 min read

Antwerpi fitoi Superkupën e Belgjikës në një finale kundër Mechelen. Fituesi u përcaktua pas penalltive, pasi ndeshja përfundoi baras 1:1. Michel-Ange Balikwisha shënoi për Antwerpin, ndërsa Ritchie De Laet shënoi autogol për të barazuar shifrat. Antwerpi fitoi në penallti me rezultatin 5:4. Arbnor Muja ishte titullar në këtë finale dhe luajti tërë ndeshjen. Superkupa e […]

6 mins read

Rusia kryen një sulm të fundit ndaj Odessës të dielën dhe vrau dy persona, duke dëmtuar rëndë një katedrale historike ortodokse, duke nxjerrë një premtim për hakmarrje nga udhëheqësi i Ukrainës.

    Në rusisht, presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se kundërataku i Kyivit kishte “dështuar” ndërsa takoi aleatin më të ngushtë të tij, udhëheqësin e Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, në Sankt Petersburg. Katedralja e Shekullit të 18, Katedralja e Shndërrimit, kisha ortodokse më e madhe në Odessë, gjendet brenda qendrës së qytetit të mbrojtur nga UNESCO. […]